Analiza techniczna – jak z niej korzystać w inwestowaniu?

Analiza techniczna

Analiza techniczna to jedno z najbardziej przydatnych pojęć w świecie inwestycji na rynkach giełdowych. Warto poznać, co kryje się pod tym hasłem, a także jak korzystać z analizy, by zapewnić sobie lepszy sukces w handlu. Na wszystkie najważniejsze pytania w tym zakresie odpowie nasz poniższy artykuł.

analiza techniczna

Co to jest analiza techniczna w inwestowaniu?

Analiza techniczna to narzędzie lub metoda, której inwestorzy używają w ramach przewidywania prawdopodobieństwa przyszłych zmian cenowych danego aktywu. Tego typu analiza przydaje się zarówno w przypadku handlu akcjami, jak i walutami. Do wykonywania właściwych rachub wykorzystuje się dostępne w danym momencie dane rynkowe.

Za zasadniczością korzystania z analizy technicznej stoi teoria, która uzasadnia jej przydatność w inwestycjach. Mówi, że zbiorowe działania kupna i sprzedaży wśród wszystkich uczestników rynku, odzwierciedlają komplet kluczowych informacji na temat papierów wartościowych, które aktualnie są w obrocie. W związku z tym, przypisują one aktywom uczciwą wartość rynkową.

Jak korzystać z analizy technicznej?

Analiza techniczna ma za zadanie pomóc inwestorowi w znalezieniu odpowiedniego momentu na kupno lub sprzedaż aktywu. Odbywa się to przy pomocy prognozowania przyszłych zmian rynkowych. Należy mieć na względzie trzy bazowe założenia, według których używać można analizy technicznej:

  1. Rynek dyskontuje wszystko: na cenę rynkową wpływać może każda porcja informacji, nie tylko dotycząca aktywu, ale również sytuacja ekonomiczna, polityczna i gospodarcza.
  2. Ceny podlegają trendom: wzrostowe, spadkowe i horyzontalne trendy wpływają na wartości aktywów, dopóki nie dojdzie do ich odwórcenia.
  3. Historia się powtarza: trafniejsze analizy przeszłości przekładają się na skuteczną prognozę, gdyż zachowania na rynkach są powtarzalne.

Opierając się na powyższych założeniach, można bardziej trafnie przewidywać zmiany, jakie zachodzą na rynkach. O czym jeszcze warto pamiętać?

Analiza techniczna – kilka wskazówek dla początkujących

Jeżeli interesuje Cię analiza techniczna i chcesz wykorzystać ją do skuteczniejszych inwestycji, zapoznaj się z poniższymi wskazówkami:

 

  • Poznaj świece japońskie będące jedną z najstarszych metod analizy i budowy wykresów. Pozwalają one na efektywne analizy techniczne przeszłych i obecnych zależności na rynkach giełdowych.
  • Naucz się czytać wykresy i wskaźniki. Warto poświęcić chwilę, żeby lepiej zapoznać się z teorią wykresów i wskaźników giełdowych. Pozwolą one poprawnie analizować wszelkie zmiany zachodzące na rynku.
  • Zwróć uwagę na wolumen obrotu. Ilość aktywów, jakie aktualne znajdują się w obrocie, pozwala przewidzieć zmieniające się trendy. Wolumen często powiązany jest ze zmieniającymi się cenami, czemu również warto się przyjrzeć.

Analiza techniczna oraz metody badawcze w przypadku inwestycji to prawdziwa studnia bez dna. Pamiętaj, że dzięki efektywnemu przyglądaniu się zmianom na rynkach, możesz zapewnić sobie bezpieczne i trafne kupno oraz sprzedaż aktywów. Naucz się, jak korzystać z analiz, a następnie zacznij handlować!

Analiza techniczna – jak z niej korzystać w inwestowaniu?

Dodaj komentarz

Przewiń na górę