W jaki sposób działają kryptowaluty? Śpieszymy z odpowiedzią!

Praca z kryptowalutami

Odkąd kryptowaluty jako cyfrowa waluta pojawiły się na rynku, świat dosłownie oszalał na ich punkcie. Początkowy hype jednak stopniowo osłabł, na co wpływ miały spore problemy z regulacjami prawno-finansowymi. Wszystko wskazuje na to, że kryptowaluty za jakiś czas będą stanowić (w niektórych miejscach już stanowią) realny odpowiednik rzeczywistej waluty. W przyszłości z pewnością będą one coraz chętniej wykorzystywane we wszystkich sektorach rynku. Dlatego też tak ważnym jest, aby zrozumieć, jak kryptowaluta w zasadzie działa. Zapraszamy do lektury!

Kryptowaluty

Kryptowaluty – a co to takiego?

Kryptowaluty to nic innego jak cyfrowa, wirtualna waluta. Nie ma ona formy fizycznej, ale posiada realną wartość, którą możemy przełożyć na prawdziwe pieniądze. Za wiele dóbr, usług itd. jesteśmy dzisiaj już w stanie płacić kryptowalutami. Stają się one powoli pełnoprawnym środkiem płatniczym, przez co coraz więcej inwestorów decyduje się wejść właśnie w ten segment rynku.

Kryptowaluty pomijają jednak banki i innych pośredników. Transakcje są bezpieczne i błyskawiczne, a handel nimi odbywa się na podobnej zasadzie, co na tradycyjnych giełdach z akcjami, obligacjami itd. W 2021 roku wartość rynku kryptowalut wyniosła już blisko 2,2 biliona dolarów!

Jak działają kryptowaluty?

Kryptowaluty korzystają z zdecentralizowanego systemu, bazującego na łańcuchu bloków (blockchain). To taki specjalny rejestrator transakcji, gdzie dane są weryfikacje i odpowiednio szyfrowane przy użyciu kryptografii, która z kolei opiera się na obliczeniach matematycznych wykonywanych przez komputery wielu użytkowników. Za tzw. kopanie takie osoby dostają wynagrodzenie w postaci kryptowaluty.

Technologia blockchain blokuje możliwość fałszowania kryptowalut, a cały proces transakcji przebiega bez żadnych pośredników. Obie strony znają jej szczegóły, a dane o tych operacjach dostępne są publicznie. Co więcej, żadna organizacja nie ma wpływu na podaż kryptowalut. W tym momencie pojawia się jeszcze jeden termin, który może być dla wielu osób nieco niejasny. Mowa o tokenie.

Technologia blockchain

Różnica między kryptowalutą, a tokenem jest dość zasadnicza. Kryptowaluta działa w oparciu o własną sieć blockchain, a token tworzy się już na innym blockchainie, gdzie wykorzystywany jest tzw. smart kontrakt. Warto odnotować, że nie każda kryptowaluta korzysta z takiego rozwiązania. Przykładowo Bitcoin w ogóle nie posiada smart kontraktów, a Ethereum korzysta z tego modelu na całego. Zarówno tokeny, jak i same kryptowaluty są notowane na giełdach. Z perspektywy inwestora kluczowe są jednak wyłącznie dane czysto finansowe, które pozwolą mu na tych walutach zarobić.

Ceny kryptowalut zależą głównie od podaży oraz popytu. Najpopularniejszy wciąż jest Bitcoin, a zaraz zanim Ethereum. Popularnością cieszą się także liczne altcoiny, wśród nich: Ripple, Litecoin, Cardano, Tether.

W jaki sposób działają kryptowaluty? Śpieszymy z odpowiedzią!

Dodaj komentarz

Przewiń na górę